* VERNOSTNÝ ZĽAVOVÝ SYSTÉM * Vytvorte si u nás účet a pravidelnými nákupmi získajte lepšie ceny. Čím viac u nás nakupujete, tým väčšiu zľavu máte.
Logo
Neviete si rady? Zavolajte.
po-pia: 8.00 - 16.00
0 ks
za 0,00 €
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.

www.jtf.sk

www.odhrncaposparadlo.sk

www.4toilet.sk

JTF partnership s.r.o.

tel: +421 908 700 612
napíšte nám

 

  1. Úvod
  2. BÝVANIE a ZDRAVIE
  3. GERMICÍDNE LAMPY

GERMICÍDNE LAMPY

Germicídny žiarič alebo tiež Germicídna UV lampa je špeciálna lampa, ktorá vyžaruje ultrafialové žiarenie v spektre C (UVC) s vlnovou dĺžkou svetla 253,7 nm. Používa sa na sterilizáciu plynov, kvapalín a povrchu predmetov tam, kde je potreba veľmi sterilné prostredie. Najčastejšie v zdravotníctve a potravinárstve.

Ultrafialové žiarenie je elektromagnetické žiarenie s vlnovou dĺžkou kratšou než má viditeľné svetlo, a dlhšie ako má röntgenové žiarenie. Pre človeka je neviditeľné a jeho prirodzeným zdrojom je Slnko.

Rozdelenie na spektrálne oblasti UVA, UVB a UVC je predovšetkým z hľadiska biologických účinkov UV žiarenia.

Označenie "vzduchoprázdne ultrafialové" žiarenie (v anglickej literatúre vacuum ultraviolet) VUV naráža na skutočnosť, že tento typ žiarenia je pri dopade na zemský povrch pohlcovaný vzduchom za vzniku ozónu O3. Tento typ žiarenia dokáže generovať VUV výbojky.

Rozdelenie vlnových dĺžok podľa typu žiarenia:

OznačenieskratkaVlnová dĺžka v nanometroch
Blízke (málo používané)
NUV400 nm – 200 nm
UVA, dlhovlnné, „čierne svetlo“UVA400 nm – 320 nm
UVB, strednevlnnéUVB320 nm – 280 nm
UVC, krátkovlnné, „dezinfekčné“UVCpod 280 nm
DUVhlboké ultrafialové (málo používané)
DUVpod 300 nm
Daleké, „vzduchoprázdné“ (vacuum)FUV, VUV200 nm – 10 nm
Extrémne alebo „hlboké“EUV, XUV31 nm – 1 nm


UVA
Má vlnovú dĺžku od 315 do 400 nm. Asi 99% UV žiarenia, ktoré dopadne na zemský povrch je zo spektrálnej oblasti UVA.

UVB
Žiarenie UVB má vlnovú dĺžku v rozsahu od 280 do 315 nm. Je z prevažnej väčšiny absorbované ozónom v stratosfére, resp. ozónovej vrstve. Z typického slnečného žiarenia 350 - 900 W / m², ktoré dopadá na najvyššie vrstvy atmosféry nepreniká prakticky žiadne UV žiarenie s vlnovou dĺžkou pod cca 295 nm; od tejto hranice sa na zemský povrch dostáva mäkšie UV žiarenie - žiarenie UVA s vlnovou dĺžkou 400 nm sa na zem dostane 550 mW / m² (z približne 1700 mW / m² z horných vrstiev atmosféry). Inými slovami možno povedať, že ozón a kyslík prepustí na povrch Zeme približne tretinu UV žiarenia.

Žiarenie UVB je zhubné pre živé organizmy. Jeho energia je schopná rozkladať alebo narušovať bielkoviny alebo iné životne dôležité organické zlúčeniny s vážnymi následkami pre metabolizmus postihnutého jedinca, alebo (ak je zasiahnutá DNA) vzniku rakoviny. Okrem kože má UVB najväčší dopad aj na oči (poťažmo zrak) - takto tvrdé žiarenie dokáže poničiť až celkom spáliť tyčinky a čapíky, gangliové bunky a nervové zakončenia v rohovke (tzv. "snežná slepota"). Väčší vplyv má na jednobunkové organizmy, ktoré dokáže zničiť úplne. UVB žiarenie tiež negatívne ovplyvňuje vzrast zelených rastlín.

UVC
Je najtvrdšie UV žiarenie - jeho vlnová dĺžka je nižšia ako 280 nm. Toto žiarenie je jedným z dvoch spôsobov vzniku ozónu - pri dopade na dvojatomárnu molekulu kyslíka jej toto žiarenie dodá energiu pre vznik ozónu. Tento jav nastáva pri vlnovej dĺžke nižšej ako je 245 nm. Inak povedané, plynný kyslík je významný inhibítor dopadu UVC žiarenia na zemský povrch. Žiarenie UVC je preukázateľne zhubné (karcinogénne) pre živé organizmy. Na rozdiel od UVB, ktoré dokáže preniknúť len niekoľkými vrstvami buniek, je penetrácia UVC pletivami a tkanivami živých organizmov pomerne väčšia. Toto UV žiarenie už začína byť ionizujúce.

Germicídne výbojky využívajú najmä vlnovú dĺžku 253,7 nm, jedná sa o rezonančný kmitočet ortuti, kde ešte nedochádza plne k tvorbe ozónu. Pri aktivácii germicídneho žiariča môžeme cítiť tzv. prepálený vzduch, ktorý nie je škodlivý, nejedná sa totiž o ozón, ten tam je zastúpený v zanedbateľnom množstve. Ozón má v malých dávkach príjemnú sviežu vôňu. Zložitejšie aplikácie vyžadujú aj iné vlnové dĺžky. 

Lampy, ktoré využívajú funkcie UVC žiarenia sa nazývajú Germicídne lampy, Germicídne svietidlá alebo nejodbornejšie Germicídne žiariče. Dodávame Germicídne žiariče pre všetky typy aplikácií.

 

U nás môžete platiť cez účet GoPay alebo zaplaťte rýchlo kreditnou kartou.

Najdete nás i na MALL.SK

 

Vytvorené na Eshop-rychlo.skEshop-rychlo.sk